Forum informativ
Forum informativ

Va rugam sa va inregistrati deoarece:
*poti adauga linkul si bannerul tau gratuit pe linkultul.ilive.ro
*puteti pastra legatura cu noi.
*aveti acces la toate subiectele forumului.
*deveniti parte din comunitatea forum informativ!



Pentru orice intrebare, sugestie, opinie,sfat sau daca nu ai gasit ceea ce cauti,posteaza sau creaza un topic nou in legatura cu acest subiect.

De asemenea poti folosi si functia search pentru a verifica daca nu s-a mai discutat despre acest subiect.

Informare placuta!


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum informativ
Forum informativ

Va rugam sa va inregistrati deoarece:
*poti adauga linkul si bannerul tau gratuit pe linkultul.ilive.ro
*puteti pastra legatura cu noi.
*aveti acces la toate subiectele forumului.
*deveniti parte din comunitatea forum informativ!



Pentru orice intrebare, sugestie, opinie,sfat sau daca nu ai gasit ceea ce cauti,posteaza sau creaza un topic nou in legatura cu acest subiect.

De asemenea poti folosi si functia search pentru a verifica daca nu s-a mai discutat despre acest subiect.

Informare placuta!
Forum informativ
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
forum informativ

Forum informativ

Sustine acest forum.Like it!


Ultimele subiecte
» CUM SA TRIMITI SMS GRATIS PE MOBIL
A vazut peste un milion de filme EmptyJoi Apr 12, 2012 6:42 pm Scris de Admin

» follow twiter forum informativ
A vazut peste un milion de filme EmptyJoi Apr 12, 2012 4:45 am Scris de Admin

» Noul mers al trenurilor.Trenurile îşi schimbă numele de duminică
A vazut peste un milion de filme EmptyDum Dec 11, 2011 5:27 pm Scris de Admin

» Top 10 cele mai vandute produse la eMag
A vazut peste un milion de filme EmptyMar Dec 06, 2011 12:10 am Scris de Admin

» 5 minute in jurul pamantului,vedere de la bordul Staţiei Spaţiale Internaţionale,Time Lapse View from Space
A vazut peste un milion de filme EmptyDum Dec 04, 2011 3:42 am Scris de Admin

» sfat sa opresti schimbarea statusului pe yahoo messenger
A vazut peste un milion de filme EmptySam Dec 03, 2011 5:29 am Scris de Admin

» convert pdf to word,converteste documente pdf in word
A vazut peste un milion de filme EmptyVin Dec 02, 2011 9:20 pm Scris de Admin

» Descarca Yahoo! Messenger 11.5
A vazut peste un milion de filme EmptyJoi Dec 01, 2011 8:47 pm Scris de Admin

» 1 decembrie, programul manifestarilor de Ziua Nationala in Iasi
A vazut peste un milion de filme EmptyJoi Dec 01, 2011 2:30 am Scris de Admin

» funcțiile Calculatorului din Windows
A vazut peste un milion de filme EmptyLun Noi 21, 2011 11:41 pm Scris de Admin

» Romanian New House Music 2011
A vazut peste un milion de filme EmptySam Noi 19, 2011 3:04 am Scris de Admin

» download Bitdefender Antivirus Free Edition-protecţie eficientă şi simplificată
A vazut peste un milion de filme EmptyVin Noi 18, 2011 2:39 am Scris de Admin

» YMads.com monetizeaza-ti blogul,site-ul sau forumul tau
A vazut peste un milion de filme EmptyDum Noi 13, 2011 11:00 pm Scris de Admin

» despre Lord of ultima,browser game lansat de Electronic Arts
A vazut peste un milion de filme EmptyDum Noi 13, 2011 9:50 pm Scris de Admin

» Marie Curie, cercetatoarea aniversata de Google la 144 ani de la nastere
A vazut peste un milion de filme EmptyLun Noi 07, 2011 11:38 pm Scris de Admin

» ŞERBAN HUIDU a intrat cu maşina pe contrasens şi a lovit frontal un Logan. Doi pasageri din Dacie AU MURIT
A vazut peste un milion de filme EmptyDum Oct 16, 2011 7:11 pm Scris de Admin

» Noul iPhone 4S costa doar 25
A vazut peste un milion de filme EmptySam Oct 15, 2011 7:44 am Scris de DeM3nT

» Zilele Iasului 2011,programul sarbatorilor Iasului,concert 14 octombrie
A vazut peste un milion de filme EmptyVin Oct 14, 2011 4:28 am Scris de Admin

» download Windows 8 Developer Preview
A vazut peste un milion de filme EmptyJoi Sept 15, 2011 7:59 pm Scris de Admin

» 11 septembrie 2001, zece ani mai tarziu
A vazut peste un milion de filme EmptyDum Sept 11, 2011 4:44 am Scris de Admin

Nu ai gasit ce te intereseaza?Cauta pe Google!


Parteneri
forum gratuit


A vazut peste un milion de filme

In jos

A vazut peste un milion de filme Empty A vazut peste un milion de filme

Mesaj Scris de Admin Sam Noi 27, 2010 4:02 pm

• Jumatate din viata si-a petrecut-o urmarind filme de tot felul, de la cele artistice, scurt-metraje, documentare, la spoturi publicitareA vazut peste un milion de filme Vasile_Hutanu_-_proiectionist_Cinema_Victoria
Vasile Hutanu proiectionist Cinema Victoria


• Mic fiind si invatand la Colegiul National, chiulea de la scoala pentru a viziona ore in sir, fie la cinematograful Victoria, de peste drum de liceu, fie la Republica, filme si iarasi filme • Era mereu fascinat de mica lumina ce o degaja proiectorul din cabina de film, se intreba ce este acolo, cine manevreaza cutia minunata de unde, pe ecran, luau viata atatea personaje vii, atatea povesti fabuloase • Acum sustine ca a vazut peste un milion de filme • Generatii peste generatii de tineri au fost impresionate de marile filme din cinematografele iesene, totul prin grija lui speciala

Niciodata, insa, nu si-a imaginat ca va fi chiar el cel care va proiecta, dezlegand tainele cinematografiei. A crescut, anii au trecut si a ajuns sa lucreze chiar in spatiul la care ravnea de atata timp: cabinele de proiectie ale cinematografelor iesene. Ajuns la 49 ani, Vasile Hutanu, operator-proiectionist, sustine ca a vizionat peste un milion de filme in toata viata sa, majoritatea in cei 20 ani de cand este angajat in cadrul actualei Regii Autonome de Distributie si Exploatare a Filmelor (RADEF), România Film, filiala Iasi.

Un anunt in ziar i-a schimbat viata

La finalul anului 1989, chiar in momentele care au anticipat evenimentele din 1989, cand istoria contemporana a Romaniei s-a schimbat total, Vasile Hutanu isi incepea povestea fabuloasa care l-a introdus in industria cinematografica. "Totul a inceput chiar la finalul anului 1989. Citind un anunt intr-un ziar local de atunci am vazut un anunt ca Intreprinderea Cinematografica de pe atunci facea angajari, dar nu pentru operator-proiectionist. O perioada am lucrat ca tehnician la Victoria. Probabil ca au vazut ca sunt mai istet, m-au trimis la Bucuresti sa ma scolarizeze. Acolo era singura scoala din tara la acea vreme, acum nemafiind nici una. Asa a inceput povestea mea si astazi am aproape 20 de ani de cand fac acest lucru", a inceput sa se destainuie Vasile.

Lucreaza cu aparatura ce poate fi expusa la muzeu

I-a placut sa fie mereu in priza, sa cunoasca toate tainele din cabina de proiectie. A invatat singur sa repare totul, sa surubareasca. Tacticos si meticulos, punand mult suflet si inteligenta, face ca batranele aparate de proiectare a filmelor, faimoasele MEO IV, produse acum 40 ani in fosta Cehoslovacie, care trebuiau casate de doua ori pana acum, sa functioneze ca unse. "Mi-a placut sa invat, sa fiu un profesionist. Aparatura pe care o folosim noi inca este foarte veche. Un cunoscator in domeniu ar fi uimit sa afle ca faimoasele aparate cehoslovace MEO IV mai functioneaza. Singur-singurel am invatat sa le repar, pentru ca asa e normal, sa le caut piese de schimb. Asta pentru ca spectatorul din sala, care vine la film, sa nu aiba decat grija si emotia de a urmari un film bun pe pelicula. Asta este si cea mai mare satisfactie a mea", spune operatorul.

I-a impresionat pe japonezi si pe austrieci

Colegii de breasla veniti din Austria sau din Japonia si care au intrat in cabina de proiectie, unde "regizorul" este Vasile Hutanu, au fost socati, dar mai ales impresionati sa constate ce minuni poate face ieseanul cu o aparatura care la ei in tara este deja obiect de muzeu. "Au fost colegii operatori din Austria si din Japonia care au venit sus aici, in cabina... Au ramas profund impresionati ca la noi mai functioneaza o asemenea aparatura pe care ei au trimis-o la casat sau la muzeu de ani buni", povesteste, zambind, acesta. Mai mult, cand le-a spus ca el este cel care asigura intretinerea si face ca totul sa mearga fara probleme, au recunoscut ca intr-adevar este ceva ce tine de pasiune si de suflet.

Marii regizori au venit prima data la el

Marii regizori care au avut filmele proiectate in spectacole de gala la cinematograful Victoria au venit prima data la el, unora dandu-le sfaturi si sugestii care sa contribuie la succesul peliculelor pe care le-au realizat. A stiut mereu cum sa fie proiectat filmul, astfel incat regizorul sa fie multumit si impresionat de faptul ca publicul spectator din sala a savurat filmul. "Regizorii invitati la spectacolele de gala prima data au urcat sus, la mine in cabina... Ca sa va spun asa, doar pe ultimii dintre ei, Mungiu si Ujica s-au consultat cu mine despre felul in care va fi proiectat filmul. Au ascultat ceea ce le-am sugerat pentru ca publicul sa fie multumit. Am ajuns sa simt sala, sunetul si lumina, putand gasi solutia tehnica pentru ca filmul sa-l incante pe spectator", mai spune Hutanu.

Era sa-l lase fara glas pe actorul Marcel Iures

Un sir de patanii si de povesti amuzante, chiar pe muchie de cutit, i-au marcat activitatea. Acum cativa ani, cand marele actor Marcel Iures a fost prezent la un spectacol de gala la un film al sau, in care a jucat alaturi de Bruce Willis, era sa se intample o mare istorie. Sunetul a cazut chiar cu cateva secunde inainte ca actorul sa vorbeasca in fata salii arhipline venite sa vizioneze filmul. "Atunci a fost cat pe ce sa fie un dezastru... M-am trezit ca nu mai este sunet in sala taman la proiectia de gala a unui film american in care juca actorul Marcel Iures, alaturi de Bruce Wilis. Acesta trebuia sa spuna cateva cuvinte in fata salii arhipline prezente la Victoria. Atunci, cu mainile goale m-am dus catre dispozitivul de sunet care era incins, am intuit mai mult care ar fi problema si am rezolvat-o fix cand Iures a ajuns la microfon. Nu puteam sa-i spun acestuia sa ia o pauza de o tigara, pana rezolvam noi problema. Era si mandria mea si grija ca totul sa fie de gala si ca spectatorii sa se bucure de momentul artistic. Nu a contat ca m-am ars la maini, a contat doar ca totul sa mearga struna", marturiseste, amuzat, operatorul.

Si-a dat sangele pentru cea de-a VII-a Arta

Atmosfera de catedrala, sala plina ochi, o poveste tensionata, dramatica si plina de dragoste. Sute de priviri si nervi incordati la maximum. Nu e un scenariu de film, e vorba despre o alta amintire a omului care a vazut peste un milion de filme. Acum cativa ani, la proiectia filmului "Pacientul Englez", s-a defectat ceva la dispozitivul care rula pelicula. Pentru ca sutele de spectatori sa poata savura la intensitate maxima creatia artistica, a rulat cu mana, in genunchi, aproximativ doi kilometri de pelicula. "Asta se intampla acum cativa ani, la premiera filmului «Pacientul Englez»... Sala era plina, nu se auzea nici musca. Era un film impresionant si toata lumea il savura. Eu, in cabina... Dintr-odata s-a rupt ceva la proiector si rola nu a mai mers automat. Va dati seama ca nu puteam distruge atmosfera magica din sala. M-am pus in genunchi, am rulat cu mana pana mi-a curs sangele si eram numai rana, mi-am facut nevoile in borcan pentru ca publicul sa poata avea parte de cateva clipe care sa-i destinda viata de la grijile cotidiene", isi aminteste operatorul de la Victoria.

Era sa o pateasca ca in filmul "Pulp Fiction"

Pe cand lucra la Cinematograful Republica, Vasile Hutanu era sa o pateasca rau, din cauza unui spectator nemultumit. Totul s-a sfarsit cu bine si acesta a venit de mai multe ori sa revada un film devenit deja clasic, "Pulp Fiction". "Acum ceva timp eram la Cinema Republica si rulam filmul «Pulp Fiction». Un spectator nemultumit ca nu prea intelegea el filmul, pe care si eu l-am inteles dupa abia patru vizionari, credea ca am repetat si reluat secvente din film. A venit la mine in cabina si l-am lamurit ca asa e filmul si am scapat sa fiu actor principal in scene, poate de violenta extrema, ca in filmul «Pulp Ficion»", spune operatorul.
A vazut peste un milion de filme Aparatul_de_proiectie_cinema_Victoria_32_copy

bzi.ro
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 610
Data de inscriere : 03/07/2010
Localizare : iasi

https://informativ.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum