Forum informativ
Forum informativ

Va rugam sa va inregistrati deoarece:
*poti adauga linkul si bannerul tau gratuit pe linkultul.ilive.ro
*puteti pastra legatura cu noi.
*aveti acces la toate subiectele forumului.
*deveniti parte din comunitatea forum informativ!



Pentru orice intrebare, sugestie, opinie,sfat sau daca nu ai gasit ceea ce cauti,posteaza sau creaza un topic nou in legatura cu acest subiect.

De asemenea poti folosi si functia search pentru a verifica daca nu s-a mai discutat despre acest subiect.

Informare placuta!


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum informativ
Forum informativ

Va rugam sa va inregistrati deoarece:
*poti adauga linkul si bannerul tau gratuit pe linkultul.ilive.ro
*puteti pastra legatura cu noi.
*aveti acces la toate subiectele forumului.
*deveniti parte din comunitatea forum informativ!



Pentru orice intrebare, sugestie, opinie,sfat sau daca nu ai gasit ceea ce cauti,posteaza sau creaza un topic nou in legatura cu acest subiect.

De asemenea poti folosi si functia search pentru a verifica daca nu s-a mai discutat despre acest subiect.

Informare placuta!
Forum informativ
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
forum informativ

Forum informativ

Sustine acest forum.Like it!


Ultimele subiecte
» CUM SA TRIMITI SMS GRATIS PE MOBIL
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyJoi Apr 12, 2012 6:42 pm Scris de Admin

» follow twiter forum informativ
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyJoi Apr 12, 2012 4:45 am Scris de Admin

» Noul mers al trenurilor.Trenurile îşi schimbă numele de duminică
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyDum Dec 11, 2011 5:27 pm Scris de Admin

» Top 10 cele mai vandute produse la eMag
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyMar Dec 06, 2011 12:10 am Scris de Admin

» 5 minute in jurul pamantului,vedere de la bordul Staţiei Spaţiale Internaţionale,Time Lapse View from Space
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyDum Dec 04, 2011 3:42 am Scris de Admin

» sfat sa opresti schimbarea statusului pe yahoo messenger
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptySam Dec 03, 2011 5:29 am Scris de Admin

» convert pdf to word,converteste documente pdf in word
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyVin Dec 02, 2011 9:20 pm Scris de Admin

» Descarca Yahoo! Messenger 11.5
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyJoi Dec 01, 2011 8:47 pm Scris de Admin

» 1 decembrie, programul manifestarilor de Ziua Nationala in Iasi
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyJoi Dec 01, 2011 2:30 am Scris de Admin

» funcțiile Calculatorului din Windows
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyLun Noi 21, 2011 11:41 pm Scris de Admin

» Romanian New House Music 2011
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptySam Noi 19, 2011 3:04 am Scris de Admin

» download Bitdefender Antivirus Free Edition-protecţie eficientă şi simplificată
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyVin Noi 18, 2011 2:39 am Scris de Admin

» YMads.com monetizeaza-ti blogul,site-ul sau forumul tau
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyDum Noi 13, 2011 11:00 pm Scris de Admin

» despre Lord of ultima,browser game lansat de Electronic Arts
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyDum Noi 13, 2011 9:50 pm Scris de Admin

» Marie Curie, cercetatoarea aniversata de Google la 144 ani de la nastere
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyLun Noi 07, 2011 11:38 pm Scris de Admin

» ŞERBAN HUIDU a intrat cu maşina pe contrasens şi a lovit frontal un Logan. Doi pasageri din Dacie AU MURIT
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyDum Oct 16, 2011 7:11 pm Scris de Admin

» Noul iPhone 4S costa doar 25
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptySam Oct 15, 2011 7:44 am Scris de DeM3nT

» Zilele Iasului 2011,programul sarbatorilor Iasului,concert 14 octombrie
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyVin Oct 14, 2011 4:28 am Scris de Admin

» download Windows 8 Developer Preview
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyJoi Sept 15, 2011 7:59 pm Scris de Admin

» 11 septembrie 2001, zece ani mai tarziu
Conectarea prin router a doua calculatoare EmptyDum Sept 11, 2011 4:44 am Scris de Admin

Nu ai gasit ce te intereseaza?Cauta pe Google!


Parteneri
forum gratuit


Conectarea prin router a doua calculatoare

In jos

Conectarea prin router a doua calculatoare Empty Conectarea prin router a doua calculatoare

Mesaj Scris de Admin Sam Aug 28, 2010 9:02 pm

Daca doriti sa aflati cum se pot conecta 2 computere la internet printr-un router, fara a fi nevoie de 2 fire de internet, va recomandam acest tutorial. Este insa bine de stiut ca cei ce folosesc internet de la furnizorul RDS&RCS nu trebuie sa le comunice acestora niciodata ca au router din 2 motive:

1. pot avea tupeul sa ceara tariful a 2 abonamente;
2. la orice cadere a internetului, router-ul va fi de vina!

Pentru a efectua conectarea, aveti nevoie de un router cu sau fara wireless. Nu cred ca trebuie sa mentionez ca aceasta va ajuta sa va plimbati cu laptop-ul conectat la internet prin casa. O astfel de investitie se invarte in jurul sumei de 100 de lei pentru un router fara wireless.

Pentru cei ce stiu ca au IP static, nu exista niciun fel de setare ce trebuie efectuata. Singurele "manevre" constau in conectarea router-ului la priza si a firelor de internet la sursa si router. Daca aveti insa IP dinamic (aviz celor de la RDS), va trebui sa faceti setarile potrivite router-ului. Pentru asta va fi necesar sa cititi manualul router-ului unde sunt indicate si parola si user-ul acestuia. De obicei acestea sunt "admin" in ambele cazuri.

Va conectati la setarile router-ului folosind propria adresa IP.
Pentru a afla IP-ul, vizitati "Local Area Connection" si meniul "Details".

Dupa conectarea la router, alegeti conexiunea PPPOE sau mergeti la optiunea de WAN si aici veti avea la fel in functie de router setarea de PPPOE.

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 610
Data de inscriere : 03/07/2010
Localizare : iasi

https://informativ.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum