Forum informativ
Forum informativ

Va rugam sa va inregistrati deoarece:
*poti adauga linkul si bannerul tau gratuit pe linkultul.ilive.ro
*puteti pastra legatura cu noi.
*aveti acces la toate subiectele forumului.
*deveniti parte din comunitatea forum informativ!



Pentru orice intrebare, sugestie, opinie,sfat sau daca nu ai gasit ceea ce cauti,posteaza sau creaza un topic nou in legatura cu acest subiect.

De asemenea poti folosi si functia search pentru a verifica daca nu s-a mai discutat despre acest subiect.

Informare placuta!


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum informativ
Forum informativ

Va rugam sa va inregistrati deoarece:
*poti adauga linkul si bannerul tau gratuit pe linkultul.ilive.ro
*puteti pastra legatura cu noi.
*aveti acces la toate subiectele forumului.
*deveniti parte din comunitatea forum informativ!



Pentru orice intrebare, sugestie, opinie,sfat sau daca nu ai gasit ceea ce cauti,posteaza sau creaza un topic nou in legatura cu acest subiect.

De asemenea poti folosi si functia search pentru a verifica daca nu s-a mai discutat despre acest subiect.

Informare placuta!
Forum informativ
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
forum informativ

Forum informativ

Sustine acest forum.Like it!


Ultimele subiecte
» CUM SA TRIMITI SMS GRATIS PE MOBIL
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyJoi Apr 12, 2012 6:42 pm Scris de Admin

» follow twiter forum informativ
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyJoi Apr 12, 2012 4:45 am Scris de Admin

» Noul mers al trenurilor.Trenurile îşi schimbă numele de duminică
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyDum Dec 11, 2011 5:27 pm Scris de Admin

» Top 10 cele mai vandute produse la eMag
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyMar Dec 06, 2011 12:10 am Scris de Admin

» 5 minute in jurul pamantului,vedere de la bordul Staţiei Spaţiale Internaţionale,Time Lapse View from Space
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyDum Dec 04, 2011 3:42 am Scris de Admin

» sfat sa opresti schimbarea statusului pe yahoo messenger
Nasul celor zece mii de cadavre EmptySam Dec 03, 2011 5:29 am Scris de Admin

» convert pdf to word,converteste documente pdf in word
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyVin Dec 02, 2011 9:20 pm Scris de Admin

» Descarca Yahoo! Messenger 11.5
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyJoi Dec 01, 2011 8:47 pm Scris de Admin

» 1 decembrie, programul manifestarilor de Ziua Nationala in Iasi
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyJoi Dec 01, 2011 2:30 am Scris de Admin

» funcțiile Calculatorului din Windows
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyLun Noi 21, 2011 11:41 pm Scris de Admin

» Romanian New House Music 2011
Nasul celor zece mii de cadavre EmptySam Noi 19, 2011 3:04 am Scris de Admin

» download Bitdefender Antivirus Free Edition-protecţie eficientă şi simplificată
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyVin Noi 18, 2011 2:39 am Scris de Admin

» YMads.com monetizeaza-ti blogul,site-ul sau forumul tau
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyDum Noi 13, 2011 11:00 pm Scris de Admin

» despre Lord of ultima,browser game lansat de Electronic Arts
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyDum Noi 13, 2011 9:50 pm Scris de Admin

» Marie Curie, cercetatoarea aniversata de Google la 144 ani de la nastere
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyLun Noi 07, 2011 11:38 pm Scris de Admin

» ŞERBAN HUIDU a intrat cu maşina pe contrasens şi a lovit frontal un Logan. Doi pasageri din Dacie AU MURIT
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyDum Oct 16, 2011 7:11 pm Scris de Admin

» Noul iPhone 4S costa doar 25
Nasul celor zece mii de cadavre EmptySam Oct 15, 2011 7:44 am Scris de DeM3nT

» Zilele Iasului 2011,programul sarbatorilor Iasului,concert 14 octombrie
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyVin Oct 14, 2011 4:28 am Scris de Admin

» download Windows 8 Developer Preview
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyJoi Sept 15, 2011 7:59 pm Scris de Admin

» 11 septembrie 2001, zece ani mai tarziu
Nasul celor zece mii de cadavre EmptyDum Sept 11, 2011 4:44 am Scris de Admin

Nu ai gasit ce te intereseaza?Cauta pe Google!


Parteneri
forum gratuit


Nasul celor zece mii de cadavre

In jos

Nasul celor zece mii de cadavre Empty Nasul celor zece mii de cadavre

Mesaj Scris de Admin Dum Aug 22, 2010 4:08 pm

• Morga este locul in care moartea este luata, nu peste picior, ci la bisturiu • La Institutul de Medicina Legala (IML) Iasi, patru autopsieri taie, lunar, sute de cadavre • Unul dintre acestia a taiat peste zece mii de cadavre • "Asta mi-am ales, asta am facut. Pana la urma, tot trebuie sa faca cineva si meseria aceasta. E o meserie, iar noi nu suntem casapi. Am invatat asta la scoala", a declarat Sebastian Enea • Prin mana i-au cazut, la propriu, cazuri celebre, dar si oameni a caror identitate n-a putut fi niciodata stabilita • Meseria nu poate fi facuta de oricine si este foarte periculoasa • De la o simpla intepatura, te poti alege cu mari necazuri

Au familii si copii, ies la petreceri si le place sa se relaxeze. Nu sunt cu nimic diferiti de altii. Totusi, ei practica o meserie infricosatoare: taie cadavre. In popor, li se zice autopsieri. In acte figureaza ca asistenti de anatomie patologica si prosectura. Prin mainile lor trec mii de cadavre. Fara ei nu se poate stabili cauza mortii. La Institutul de Medicina Legala Iasi sunt patru autopsieri. Cei patru diseaca, lunar, sute de corpuri. Tot ei cosmetizeaza mortii si-i fac sa << zambeasca frumos >>. Au ajuns experti, astfel incat pot spune, din ochi, care este cauza mortii si, dintr-o privire, stiu care este inecat, spanzurat.

La morga, cadavre se taiau

Ieri, pe una din mesele din morga se facea autopsia unui barbat de aproximativ 60 ani, mort intr-un accident rutier. Medici si autopsieri inconjurau masa de autopsie, fiecare cu sarcini specifice. Pe langa acestia, cei de la criminalistica faceau poze si incercau sa elucideze cauzele mortii. Corpul se afla in putrefactie si raspandea, de la intrare, un miros extrem de puternic, acoperit partial doar de formol. Un nas de amator nu poate rezista acolo mai mult de cateva secunde. Cu masca pe fata, mirosul este mai putin intepator, dar nu dispare niciodata si ramane in nas, pentru ore in sir.

Si-a dorit sa ajunga autopsier

Pentru Sebastian Enea, imaginea nu mai este, de 15 ani, o noutate. Barbatul si-a dorit sa devina autopsier si considera aceasta meserie una ca oricare alta. Prin mainile lui au trecut mii de corpuri decedate, din tot atatea motive. De la boschetari si pana la oameni celebri, nimeni n-a scapat de bisturiul lui. "Am inceput sa lucrez din 1995, din curiozitate si pentru ca vroiam cunostinte mai multe de anatomie. Nu este o meserie impresionanta, ci doar una ca oricare alta. Tai cam de doua ori pe zi, dar cifra variaza. Prima data cand incepi, ramai oarecum impresionat, dar mai apoi te gandesti: << Si ce se poate intampla!? >>. Nici un caz nu seamana cu celalalt, fie ca este vorba de accidente de circulatie, de munca sau suicide. De exemplu, spanzurarile difera. Altfel arata unul care s-a spanzurat de clanta usii, decat cel care s-a agatat de copac. Cauza mortii n-o stabilesc eu. Eu sunt un simplu autopsier. Toate probele se coroboreaza cu cele stranse de politisti", a declarat Sebastian Enea.

A avut pe mana cazuri celebre

Dupa propriile spuse, a taiat 2 morti ori 365 zile ori 15 ani, adica peste zece mii de cadavre. Intre timp, la morga isi face aparitia un sac de plastic, destul de voluminos. In el se afla corpul unui barbat calcat de tren, ieri dimineata. Sacul este la pachet si contine toate bucatile corpului, sfasiat in violenta ciocnire. Acesta va fi pus pe masa, dupa ce autopsia celui decedat in accidentul feroviar va fi terminata. Mortii se succed invariabil. Foarte rar se intampla o zi fara un caz. Prin mana lui Sebastian Enea au trecut cazuri celebre, care au ingrozit opinia publica. In 2004, el este cel care a facut autopsia Anei Maria Ciobanu, victima a propriului frate, in celebrul macel de la Cub. Tot el a facut autopsia victimelor in faimoasa << crima din Frumoasa >>. Atunci, in decembrie 2006, Ioan Stefan si Mihaela Filip, iubita acestuia, au fost ucisi cu sange rece de fiul barbatului, ajutat de doi complici. Motivul crimei: averea. "Tin minte mai multe cazuri, insa cel mai limpede imi amintesc de accidentul elicopterului SMURD. Ma gandeam: << Unde-au plecat fetele alea tinere!? >>. Sunt multi care mor fara sa-si dea seama, care se ucid pentru o palma de pamant. Nu ai ce sa spui si incerci sa nu te implici. Te trezesti si vii la munca. Nu te gandesti la cate zeci de mii de morti ai vazut. Seara, pui toate cazurile deoparte si nu le pui la suflet. Stai, ti-ai facut treaba, ai recoltat si etichetat probe, in rest, << salut si buna ziua >>", a mai declarat autopsierul.

Riscurile meseriei

Meseria este grea, dar implica si mari riscuri. De la o simpla intepatura, poti lua tot felul de boli, pe care le poti da si familiei. In plus, expunerea prelungita la formol dauneaza creierului. "Nu stii cand te poti imbolnavi. Sunt persoane care au luat tuberculoza acasa. Trebuie sa ai o mare grija de tine si sa fii foarte atent. Nu stii ce-ti vine. Poate fi cineva mancat de viermi, broaste si sobolani, care a trait intr-un canal sau sa-ti iasa de sub gheata un inecat de doua saptamani. Totusi, asta mi-am ales, asta am facut. Pana la urma, tot trebuie sa faca cineva si meseria aceasta. Ma pricep, insa tin minte ca am intins un cablu electric si m-am curentat. E o meserie, iar noi nu suntem casapi. Am invatat asta la scoala", a mai precizat barbatul. Aici, o zi buna este una in care nu se intampla nimic. Fara un psihic tare, poti ceda foarte usor. Aici, tot ce i-a speriat mai tare pe oameni se taie pe masa de autopsie. Aici este locul in care nimeni nu calca de bunavoie, niciodata.

Dragos RADU dragosradu•bzi.ro
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 610
Data de inscriere : 03/07/2010
Localizare : iasi

https://informativ.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum